סה"כ פורסמו: 7357 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
11/12/2023 | 08:27

תפקוד מיני וזיקפה גברית הגיל לא תמיד קובע

גרסה להדפסה
דרג מאמר זה

"בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית ולא רק היעדר מחלה. הרפואה כיום מתמקדת בטיפול בסימפטומים של מחלות ולא באדם המשלב גוף, נפש ונשמה", אומר קרדיולוג בכיר אשר פיתח מודל משולש המבקש לשנות את הגישה הרפואית הקיימת


 


"בשיתוף מגדלי הים התיכון


  


זקנה היא תהליך טבעי ובלתי נמנע אך לא בהכרח חייב להיות מלווה במחלה וסבל. תוחלת החיים שלנו עולה בהתמדה, ואחוז בני 65 ומעלה עולה גם הוא, בו בזמן אנו עדים לעלייה מתמדת במחלות כרוניות ומטבע הדברים המבוגרים הם הראשונים להפגע.


 


הגישה הרפואית העכשווית מתמקדת בסימפטומים של המחלות ומנסה להעלים אותם על ידי טיפול תרופתי מבלי לפתור הסיבה שגרמה למחלה. התוצאה של גישה טיפולית זאת היא עליה מתמדת במחלות הכרוניות שבמרבית המקרים מלווים בסבל וירידה משמעותית באיכות החיים.


 


ארגון הבריאות: "בריאות היא רווחה גופנית, נפשית וחברתית


ארגון הבריאות העולמי הגדיר כבר ב-1948 את המושג: בריאות, כמצב של רווחה מלאה גופנית, נפשית וחברתית ולא רק היעדר מחלה. הגעה למצב של בריאות אופטימאלית היא אחת מזכויות האדם הבסיסיות. בשנת 1986 התווסף להגדרה הכללית הסבר בנוגע לדרך שיש לעשות בשביל להשיג את אותה רווחה מלאה. ״לשם כך על הפרט או הקבוצה להיות מסוגלים לאתר את שאיפותיהם ולהביאן לידי ביטוי, לספק את צורכיהם, להתמודד עם סביבתם ואף לשנותה במידת הצורך״.


 


ברור אם כן כי בכדי להשיג הזדקנות בריאה אנו צריכים לפעול בכדי למנוע את הופעת המחלה כבר בגיל צעיר ולרפא את המחלה במקום לטפל בה ובכך ולצמצם את היארעות המחלות הכרוניות.


 


לשם כך דרוש שינוי תפיסה ממחלה לבריאות, מגישה חומרית חד ערכית פונקציונאלית לגישה הוליסטית רב תחומית, מנורמות רפואיות כלליות ומלחמה בסימפטומים למכלול הפרטני של האדם הספציפי והעצמת בריאותו, מהחלשת הפרט והפיכתו לתלותי בהתערבות ועזרה חיצונים לחיזוק והעצמת משאבי הבריאות וההחלמה שקיימים בו.


 


כדי להשיג זאת עלינו לשנות את הגישה העכשווית שמבוססת על מודל ביו-מדקלי למודל הוליסטי מערכתי שמתייחס לגורמים ביולוגים, נפשיים, רוחניים וחברתיים כמחוברים ומושפעים הדדית.


 


גישה רפואית במודל משולש


הרפואה האינטגרטיבית המאחדת שפיתחתי מבוססת על מודל המתייחס לאדם כשילוב בין גוף נפש ונשמה. המודל שם דגש על היבט המניעה, דרך השגת רווחה גופנית, נפשית, רוחנית וחברתית. ומגדיר רווחה כמצב רוח לפיו האדם חש שהוא מסוגל ליישם את שאיפותיו עם תחושת אהבה, אושר ושחרור.


 


הזקנה להשקפתי לא קשורה בגיל כי אם ברמת ומשך הסטרס וברמת החיוניות של האדם. השילוב בין מחסור בחומרים מזינים מצד אחד ומתח מצד שני תורם רבות לזירוז תהליך ההזדקנות וכתוצאה - למוות. בכדי לאפשר לאדם למות בריא אנו צריכים לפעול בשלושה מישורים עיקריים.


  


1: משמעות, משפחתיות וחיוביות


במישור הנפשי רוחני הרווחה מקורה במציאת משמעות ותכלית בחיים. בפיתוח גישה חיובית וקביעת מטרה. ביכולת לבחור את הדבר הטוב ביותר בין האפשרויות הקיימות בסביבתו, ואז לגייס את המשאבים הנחוצים להשגת המטרה.


 


איך זה בא לידי ביטוי בחיים? שמירה על קשר בריא עם המשפחה, לימודים והתפתחות אינטלקטואלית, חיים משותפים, נישואים גם שניים או לפחות מגורים משותפים, חיים בקהילות תומכות, ובו בעת דאגה לעצמאות וגמישות בתפקוד והסתגלות למציאות הקיימת ולאובדן ולמוגבלות.


 


2: פעילות גופנית ותזונה מתאימה


במישור הגופני עם ההזדקנות יש ירידה במסת השרירים הן בגלל ירידה בתפקוד מערכת העיכול והן בגלל הזנחת התזונה עד כדי תת-תזונה מצד אחד וירידה בתפקוד הגופני מצד שני. שני התהליכים מגבירים את הצורך בתזונה נכונה, ובצורך הקריטי בפעילות גופנית.


 


איך עושים את זה? אכילת פירות וירקות והגבלת הכמויות של בשר אדום, כמו גם צריכה מועטה של אלכוהול. תוספת אנזימי עיכול בקפסולות כאשר תפקוד מערכת העיכול ירוד ישפר משמעותית את רמת החיוניות ויעלה את הכוח הפיזי.


 


בגיל מבוגר הירידה במסת השריר מהווה גורם המעלה את הסיכון לשברים כתוצאה מנפילות שהופכות שכיחות עם העלייה בגיל. פעילות גופנית תעלה את הכושר גופני ותאפשר התמודדות במניעת נפילות.


 


פעילות האירובית כמו הליכה מהירה, שחייה והתעמלות תוריד את רמת המתח וכתוצאה מכךתוריד את מדדי לחץ הדם, את השומנים בדם ותאזן את רמות הסוכר.


 


פעילות אנאירובית, מצד שני, בחדר כושר עם שימוש במכשירים והרמת משקולות, כל אחד כמובן לפי יכולתו, תעלה את המסה השרירית ותחזק את העצמות ובכך תגרום לעלייה ברמת החיוניות.


 


3: שינה וויטמינים


במישור האנרגטי הירידה ברמת החיוניות תבוא לידי ביטוי בגיל מבוגר בחולשה כללית, עייפות, דיכאון, אין אונות, סחרחורות, חוסר שיווי משקל וירידה בראיה או בשמיעה.


 


כדי לעלות רמת החיוניות בנוסף לתזונה מתאימה מומלץ לשתות מיצי ירקות, מרק עצמות,  ובנסוף צריכה של אנטיאוקסידנטים כמו ויטמינים E ו-C, ביתא-קרוטן, סלניום, ויטמינים B5,B5, מלטונין Q10 ועוד, מנטרלת את הרדיקלים החופשיים ומעלה כמות האנרגיה הזמינה ומונעת נזק לרקמות ולתאים.


 


חשיבות רבה ניתנת לשינה טובה על ידי שימוש בצמחים מרגיעים כמו קמומיל, פסיפלורה ולריאן לפני שימוש בתרופות.


 


ויאגרה אין אונות

תגיות:

חנות למוצרי אפייה | חומרי גלם לאפייה | ב...
חברת בייק אנד קייק היא חברה המציעה מגוון חומרי גלם ומוצרי אפייה ונותנת מענה איכותי ומקצועי ...
גלו מה חוסר באומגה 3 עשוי לגרום לילדים ש...
אם אתם מסתובבים עם אנשים שבריאותם חשובה להם אז בטח נראה לכם שכולם מדברים היום על ...
יום כייף בבית הספר מתחיל עם מתקנים מתנפח...
כיום, יותר מתמיד, ישנו מאמץ גדול מאד של ההורים והמחנכים להחדיר בילדים את חשיבותה של הפעילות ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של mypartners
  • אודות mypartners
  • מידע נוסף

מאמרים נוספים של mypartners

אודות mypartners

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית יין ומשקאות או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ mypartners ] באמצעות דוא"ל annakats14435@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 97 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons