סה"כ פורסמו: 7357 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
20/04/2024 | 22:31

תהליך תכנון – בנין חדש

גרסה להדפסה
תהליך תכנון – בנין חדש ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
מזל טוב , הצליח לך  ואכן המזמין בחר במשרד שלך כדי לתכנן את המבנה החדש שהוא צריך. הבהרה בסיסית  אני לא מתייחס לתכנון בית מגורים  פרטי למשפחה אלא  למבנה  בסנון של מבנה משרדים  בעיר או בנין פקולטה באוניברסיטה. המבנה הוא לפחות בשטח של 5000 מטרים  משהו כמו 5-7 קומות מעל קומות מרת הכוללות חדרים טכניים וחניון , דברים מוכרים.

ועכשיו לשותפים, בפועל אין כאן שום שותפות ובטח שלא בהבט העסקי , כל אחד מהמתכננים שלוקח חלק בתהליך התכנון, עובד ממשרדו הפרטי  והוא מנותק פיזית לחלוטין משאר אנשי הצוות .

 

בראש הצוות עומד מנהל הפרויקט , מקום שהתפנה / נוצר לאחר שהאדריכלים  במהלך שנות השישיים שבעים התעייפו העיסוק האדמיניסטרטיבי המתחייב מהקמת מבנה חדש בעיר / קמפוס.

בכל מקרה מנהל הפרויקט זו סוג של משרת אמון שבו היזם  או נציגו  בוחר את מהל הפרויקט שהוא מקדם וומנה איש  אמון   עליו הוא סמך שינהל ויוביל צוות  הפרויקט לאורך שלבי התכנון עד להגעה לשלב של קבלת היתר  והכנת תיק מלא של תסמכי המכרז, כל מתכנן בתחומו. בשלב זה מנהל הפרויקט מרכז את מסמכי המכרז של כל המתכנים ומכין ומפיץ את המכין בין קבלנים בעלי פוטציאל מתאים ויכול להקים פרויקט בהקף הנדרש. ולאחר מכן יוצאים לבניה , אבל זה נושא למאמר אחר לחלוטין בפעם אחרת .

 

אני חוזר לשלב התכנון המזמין / יזם  צריך לדעת בעקרון מה הן מטרותיו  במקרים רבים ידיעתו היא מאד כללית ולחלוטין לא ממוקדת, מוסד אקדמי שרוצה להתרחב , וצריך בנין  נוסף לפקולטה  חדשה , נעזר בפרוגרמטור  או באדריכל ומנהל הפרויקט כדי לאפיין את הצרכים המדויקים שלו כמות שטחי מעבדות , כמות שטחי משרדים , פונקציות ציבוריות שונות שצריכות להשתלב במבנה.

צריך להתמודד עם האגו של חברי הסגל האקדמי שכמו רובם חושבים שהם  קיבלו את הזכות ישירות מאלהים ולכן מגיע להם יותר ובטח יותר מאשר ל....או לחברו...

 

אחרי שעברנו את שלב הגועל נפש וכן הוכנה פרוגרמה נפגשים עם האדריכל אשר תפקידו מתחלק לכמה חלקים

1.  הוא צריך להוביל את הצוות המקצועי שיתכנן את הפרויקט

2. הוא צריך  לקיים מספר רב של ישיבות עם המזמין ולהציג לו חלופות מספר של פתרונות אפשרייפ אשר עונים על הדרישות הפרוגרמתיות

3. הוא צריך להיות  מוכשר מספיק או לחלופין להעסיק אנשים מוכשרים אשר ימצאו את הדרך ( וכמובן שיש יותר מאחת) לשלב את הפרוגרמה

בתכנון המוצע אשר חייב לקחת בחשבון אילוצי תכנון אשר נקבעו או ע"י הוראות של תכנית בינויי ערים או ע"י אדריכל  הקמפוס הממונה .

האדריכל מכין תוכניות  בשלב ראשון לבדו ומתבסס על ידע עצום שאגור במשרדו עקב שנים רבות של תכנון מבניים דומים, הגענו- התכניות מוצגות למזמין. אוקי, חלופה , הערות , התנגדות הבהרות  סיבוב שני , שלישי וזהו  יש תכנית עקרונית מאושרת כבסיס לתכנון. ועכשיו אנחנו לשלב שבו צריך לשלב את היועצים לתכנון והם מתחלקים למקצועות שונים . בפועל החלוקה היום היא חלוקה שבין יועצים אשר המלצותיהם  מוטמעות בעיקר בתכניות האדריכל  ויועצים אשר מכינים סט תוכניות לביצוע במקביל לסט התוכניות של האדריכל . יש לנו תכנית ואנחנו צריכים להתקדם בשני ראשי חץ שונים. אחד להתקדם לעבר תכנית סופית ובמקביל להכין מסמכים להיתר בניה.

 

כאן נכנסים  אילוצי התכנון הראשונים ובוודאי לא  האחרונים . יועץ מיגון / או נציג פיקוד העורף יעלה את הדרישות שלו יועץ בטיחות יקבל את תוכניות האדריכל ויסמן עליהן את דרישותיו לאגפי אש , מסדרונות מילוט , רחבות כיבוי  דלתות אש חלונות מילוט רוחב מעברים נדרש  וכן הלאה וכן הלאה הקונסטרוקטור יבקש לעבות קירות, להוסיף עמודים , לשנות את עובי הרצפות

האדריכל במקביל יקבל תוכניות מהיועצים המקצועים :  תברואה חשמל ומיזוג . יקבע את מיקומם של ארונות שרות, פירים אנכים וגודל של חדרים הטכניים על בסיס המידע העדכני/ תוכניות ממוחשבות שהוא קיבל. כעת יכנס לעבודה גם מתכנ הפיתוח אשר יתפור את הבנין וסביבותיו לרחוב / ככר ציבורית ולשכנים  ץןך מתן תשומת לב  למאפייני הפיתוח חומרי הגמר , שיפעים לניקוז  ותנועה ונגישות של הולכי רגל וכלי רכב. דו ו/או 4 גלגליים. בנתיים השתלבו בעבודה יועץ אקוסטיקה יועץ אלומיניום יועץ נגישות מעלים את דרישותיהם המקצועיות והכל כדי שנגיע בשקט ובנוחות אל המוצר  המוגמר שאמור להיות  מוצר איכותי כל התהליך הזה יכול לקחת חודש עד ששה  חודשים תלוי בעיקר במורכבות הפרויקט ובעיקר בשיתוף הפעולה שבין השותפים לתהליך.

 

כאן אנחנו עוזהים את ההנדסה והאדריכלות ועוברים ליחסי אנוש . כל משרד  עובד בקצב משלו מותנה האמביציה של הבעלים ומשפר העובדים במשרד. בזמן שבמשרד אדריכל עובי על פרויקט אחד במשרד יועץ החשמל עובדים על  שמונה ואצל יועץ התברואה עובדים על 12 כשאתה צריך תשובות מאחד היועצים , תמיד הוא עסוק  במשהו אחר ואין לו זמן כעת לתת לך תשובות.

 

כאן נבנת לאט ובבטחון מערכת לחצים מעצבנת שמביאה לחלל האויר את הביטויים הבאים:

1.  נמאס לי ממנו אף פעם אי אפשר לקבל תשובה תוך פרק זמן סביר.

2. אני לא מסוגל להשלים את העבודה שלי  עד שהוא( אחד מהצוות) לא יעביר לי את התוכניות העדכניות שלו.

3. שוב   מנהל הפרויקט / היזם טוענים שאני לא עומד בלוחות הזמנים.

אוקי , הגענו יש בקשה להיתר והיא נכנסת לדיון בוועדה המקומית עכשיו אנחנו צריכים לקבל את רשימת הדרישות המלאה לתאומי תכנון. אלהים עדי שבשנים האחרונות הרשימה הולכת ומתארכת משנה לשנה ועוד לא דיברנו על הטרנד החדש  בניה ירוקה. שרק בגינו הדרך אל היתר הבניה נהייתה ארוכה יותר ומפותלת.

תגיות:

חתונה אזרחית
חתונה אזרחית כל המידע במקום אחד     כל המידע שצריך כידי להתחתן בחתונה אזרחית בארץ או בחו”ל. כולל כל ...
כסאות נדנדה – מתנה מושלמת למשפחה...
כסאות נדנדה הופיעו לראושנה לפחות ממשה שידוע בשנת 1878 במילון אוקספורד, ומאז רב הנגריות באנלגיה התחילו ...
מה לעשות כשנתקעים בלי אפשרות לפתוח דלת...
מה לעשות כשנתקעים בלי אפשרות לפתוח דלת נשארת מחוץ לבית ללא מפתח, אצל אלי מנעולן מקצוען תמצאו ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של אביהוד ארבל
  • אודות אביהוד ארבל
  • מידע נוסף

מאמרים נוספים של אביהוד ארבל

אודות אביהוד ארבל

טיפוס אופטימי , תושב פ"ת, נשוי+, אדריכל

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית בנייה ושיפוצים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ אביהוד ארבל ] באמצעות דוא"ל Avihud@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 2 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons