סה"כ פורסמו: 7357 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
20/04/2024 | 23:12

פחדים וחרדות

גרסה להדפסה
פחדים וחרדות ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
יש כל מיני שיטות טיפול בפחדים, אחד מהם זה שיטות התנהגותיות, אחת מן השיטות ההתנהגותיות נקראת דיסנסיטזציה: הקהיית הרגישות לגירוי. סנסטיזציה= רגישות, די- הפוך: ביטול הרגישות לגירוי. הפחדים יוצרים תגובות אוטומטיות, רפלקס, כמו מתח בשרירים, הגברת דופק, קצב הנשימה וכו'. צריך לקשור לגירוי תגובות אוטומטיות הפוכות- שגורמות להרפיה של השרירים, צריך לשם כך ליצור תנאים מתאימים: ללמד אדם תרגילי הרפיה, אדם שמגיע לטיפול ביהביוריסטי לומד קודם כל תרגילי הרפיית שרירים ויש כל מיני שיטות לכך- בשפה העממית נקרא מדיטציה.

 

טכניקת הרפית השרירים של - Jacobson relaxation technique אחת השיטות נקראת ג'יקובסון, פותחה ב- 1938 , בשיטה זו מלמדים אדם איך לזהות את המתח שקיים אצלו בשרירים. לפי ג'יקובסון פחד וחרדה הם מתח של שרירים אז אדם צריך, כדי לדעת אם הוא חרד, לדעת איזה שרירים מתוחים אותו ולהרפות אותם, צריך להגביר את המודעות, לשם כך עושים תרגילים- מתבקשים לשכב על מזרון במקום שקט, לשכב רגוע, לחשוב על דברים רגועים- דמיון מודרך, מדריכים אותו לחשוב בצורה חיובית, להיות משוחרר מדאגות, לעצום עיניים, אח"כ המנחה יגיד לו למתוח רק יד ימין למשל ולבדוק איפה הוא מרגיש מתח ביד. אם הוא הרגיש איפשהו מתח ביד הזו המדריך יגיד לו שישים לב אליה, אם הרגיש את המתח כמה פעמים באותה יד.

 

אם המנחה יגלה שהמתח ביד יגיד לו למתוח את היד כמה פעמים תוך כדי השלווה לכמה כיוונים, כך שיתרכז באיפה המקום המתוח. מלמדים אותו להשתחרר ממחשבות מעיקות לשעה ביום בערך ולזהות איפה השרירים הכואבים שלו (מותח איבר, משחרר, בודק איפה הציק), אדם לומד לזהות חלקים מתוחים בשרירים בכל הגוף- זו מדיטציה מלווה תרגילים שמטרתה גם ללמד את האדם לחשוב דברים חיוביים, להשתחרר ממחשבות ולזהות מתי הוא מתוח- בחיי היום יום יש דאגות, קוגנטיב היה אומר לאדם שיש לו כאב ראש שיבדוק איפה ה"מכונה"- הגוף שלו מתוח. השיטה הזו עובדת.

 

יש מרכזים בעולם שמטפלים בעזרתה. גם בטיפול בלחץ דם. בהם תמיד אחת השיטות ,behavioral medicine יש היום הרבה ספרים על רפואה התנהגותית המופיעות זו טכניקת ההרפיה. השיטה של ג'יקובסון הוכיחה עצמה כאחת היעילות להפגת מתחים, זו שיטה יעילה אבל לא יכולה לפתור את כל הבעיות חיים של אנשים. שיטה זו נחשבת כאחד הכלים שנמצאת אצל המטפלים, אבל לא ככלי הבלעדי, יש הרבה אנשים בעלי בעיות קשות ביחסים, בתוך המשפחה, בעיות עם עצמם שצריכים לפתור אותם בעוד צורות- אפשר אולי להשתמש בכלי הזה בנוסף, אבל לא בלבד במקרים כאלו.

 

S1 השלב השני: מחלק את הגירוי לחלקים קטנים. הבחינה או הנחש הם גירוי גדול. המילה נחש עושים היררכיה של מצבים מפחידים מהקל -S4 החזקת נחש ,S3 נחש בחדר ,S2 נחש בשדה לכבד. זה במקרה של פחד ספציפי. בפחד מבחינות, עושים חלוקה לכמה זמן יש עד הבחינה למשל.
כל המצבים האלה בדמיון- לא באמת לשים לו נחש בחדר אלא שיחשוב על זה, ובכל שלב של חשיבה על הנחש בצורות שונות שיתרפה.

 

זו לעומת השיטה של ג'יקובסון שהיא רק Exposure Therapy שיטה נוספת היא שיטת החשיפה prolonged בדמיון היא שיטה בפועל, בחיים. כדי שהשיטה הזו תוכל להצליח חייב להיות חשיפה קצרה תגביר את המתח, הפחד, (אם אדם פוחד מנחש -brief exposure ולא exposure וישימו אותו לרגע מול נחש הפחד רק יגבר, אם יהיה חשוף אליו הרבה זמן הוא יתרגל והמתח ירד) חייבת להיות כאן חשיפה ארוכה והתמדה עד שמגיע להרגשה טובה. לגבי אגרופוביה יש מחקרים שמראים שגם חשיפה קצרה יכולה להועיל בכל זאת, וקשה לביהביוריסטים להסביר זאת. תרפיית החשיפה (הארוכה) עוזרת גם לאובססיביות הקומפולסיבית. הטיפול הזה גם יעיל לגבי פאניקה כשבני אדם נחשפים על ידי כל מיני טכניקות לעוררות פיזיולוגית, חושפים את האנשים האלו לעליה במתח בשרירים, מחושים באזור החזה וכד' ע"י מכשירי ספורט אולי ומראים להם שזה בסדר.

 

במצב זה צריך לעשות חשיפה מדורגת, הדרגתית. לאדם שיש רק מחשבות כפייתיות אובססיביות מקליטים את המחשבות- אומרים לאדם שיגיד את המחשבות האלו בקול רם, מקליטים אותם, ומשמיעים לו אותם בטייפ כל הטיפול. חוקר בשם סלקו וקיס עשה זאת, חשף אדם למחשבות הנוראיות שלו וזה עזר. תרפיית החשיפה יכולה לעזור רק אם אדם מתמיד בה, צריך ללוות אותו הרבה זמן, לחשוף אותו במשך תקופה, ליצור לו מצבים נעימים כדי להרגיע את הפחד.

תגיות:

מה זה ויאגרה גנרית, למי מתאים והאם יש תו...
אם נאמר שמיליוני גברים ברחבי העולם חבים תודה לויאגרה, לא נגזים. אבל אותה גלולה שפעם הייתה ...
סיאליס מידע
סיאליס הינה אחת התרופות הידועות בעולם, לטיפול בקשיי מין. נדגיש כי מדובר בתרופה שמיועדת לגברים. לנשים ...
לא להושיב את התינוק עד שלא מתיישב לבדו?...
האומנם? זה לא כל כך תלוש מהמציאות. למה בעצם לא לתת לתינוק לגלות בעצמו את אבן הדרך ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של Mickey
  • אודות Mickey
  • מידע נוסף

אודות Mickey

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית בריאות הנפש או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ Mickey ] באמצעות דוא"ל Mickey@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 4 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons