סה"כ פורסמו: 7357 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
20/06/2024 | 12:05

חשבון נפש גלובלי

גרסה להדפסה
דרג מאמר זה


ברגע של חשבון נפש אישי, מדיני וגלובלי, נראה לי שלאחר גוויעתם של חלומות שהיו לנו (כמו הקמת מדינה ציונית, דמוקרטית ונאורה עם חברה צודקת יותר), נשארנו עם החלום האמריקאי בלבד וכמו כולם אנחנו סוגדים לאלוהי הכסף. כמו באמריקה, ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, בה ידורו יחד באותו רחוב, העני והעשיר, הגביר וההומלס, איש איש לנפשו. אידיאולוגיות שאנשים עשירים הגו, השתלטו על העולם והנציחו את המציאות ואת הפער ההולך ונפער, בין זה שיש לו, לזה שאין לו ואילו אידיאולוגיות של צדק חברתי ושוויון, התאדו מהעולם, לאחר שזוהמו על-ידי משטרים אפלים שהשליטו שוויון בכפיה.

לפני יותר ממאה שנה, קמו לעולם פילוסופים ואנשי רוח גדולים, שהבינו שמותר האדם מן הבהמה בתבונתו וביכולתו לתכנן סדר חברתי, השונה במהותו מהאבולוציה האכזרית הקיימת בטבע, בה החזקים שורדים והחלשים נכחדים. הם הגו רעיונות יפים, של בניית חברה אנושית נאורה וצודקת, שתעשה את העולם שלנו למקום שטוב לחיות בו. האם העובדה שעולמנו נראה הפוך ממה שתכננו הוגי דעות אלו, מראה על כך שהם טעו? האם המציאות מוכיחה שהדבר היה בלתי אפשרי?, או אולי פספסנו כמה הזדמנויות לעשות סדר בעולם, כשעדיין היה הדבר אפשרי. לאחר שתי מלחמות העולם למשל, כשרוב בני האדם מאסו במלחמה ובשפיכות הדמים וחיפשו חזון חדש, השקפות עולם חדשות קמו על חורבות ההרס והאידיאולוגיות פרחו. אחר כך גם קץ האידיאולוגיות הגיע וערכים שעליהם חונכו דורות, נפרטו לפרוטות, והכל נמדד בכסף. לאחר שנשחקו ערכים של דאגה לכלל, דואג כל אדם לעצמו, האגואיזם הפך לגיטימי והציניות והניכור פשטו כאש בשדה קוצים. בחלקים אחדים בעולם גוועים אנשים ברעב, בעוד שבחלקים אחרים נזרקים כמויות אוכל אדירות. במדינה כזו או אחרת חיים אנשים בצפיפות ומחנק וסובלים ממחלות, בעוד שבמקומות אחרים, אולי באותה מדינה, ישנם מרחבים פנויים ומחסנים מלאים בתרופות. בעיר כזו או אחרת חיים אנשים ברחוב ללא קורת גג, בעוד שבאותה עיר (אולי באותו רחוב), חיים אנשים בבתי פאר ענקיים וריקים. ואנחנו גידלנו עור של פיל והפכנו אדישים לסבל האנושי. והסובלים גם הם נהיו אדישים. אדישים לעצמם, אדישים לילדיהם שאינם מקבלים חינוך יאה וסביבה תומכת, ילדיהם יורישו לילדיהם את הבורות בתוספת של תסכול ושנאה, שכל מלבה יצרים מתלמד, יוכל לעשות בה שימוש לצרכיו הפוליטיים וכך נמשכת שרשרת הקיפוח… ואכן, נקמת המקופחים לא אחרה לבוא והיא הופיעה בגדול במעשי טרור מזוויעים. אולי אלה הם פרותיו הבאושים של הקפיטליזם החזירי.

את קוד הגן האנושי הצליח האדם לפענח, אך את הקוד החברתי הוא פספס בגדול. המדע וטכנולוגיה אכן הגיעו רחוק, אבל כמה אנרגיה ומשאבים הושקעו בייצור של מכונות מלחמה. אם היו לוקחים את כל הכסף שהשקיעו בנשק והיו משתמשים בו למטרות שלום, ותכנון גלובלי, היו פותרים את כל בעיות הרעב בעולם, את בעיות צפיפות האוכלוסין, וכל שאר התחלואים, של אי שמירה על איכות הסביבה.

אילו היה מגיע אלינו חיזר מכוכב אחר, הוא בוודאי היה משקיף עלינו מלמעלה ואומר לעצמו: "איזה יצורים פרימיטיביים, יש להם כוכב כל-כך יפה, מלא באוצרות טבע, ובמקום לחיות עליו בכיף כמו גדולים, הם הורסים אותו והורגים אחד את השני. "אני (יאמר החייזר לעצמו) עם אלה לא מתעסק". מי יודע, אולי זו הסיבה שכל האב"מים האלה חולפים על פנינו, בלי להגיד שלום ואפילו לא עוצרים לקפה ועוגה.

האם יש סיכוי שהאינטרנט שהביא לנו את הגלובליזציה, ודיאלוג ON-LINE בין קצוות תבל , יצור גרעין הולך ומתרחב של אנשים שחזונם הוא חזונו הקוסמופוליטי של ג'ון- לנון אותו הביע בשיר "IMAGINE".

העולם זקוק נואשות לחזון חדש, מכיוון שלאחר התרוקנותה של החברה המודרנית מתכנים רעיוניים ואידיאולוגים, נוצר חלל ריק שמסביר את חזרתם של יותר ויותר אנשים אל הדת, בחפשם אחר סיבה או הצדקה רוחנית למאבק ההישרדות היום יומי המתיש.

לסיכום: מאחר ואני רואה את התפרקותה של החברה הישראלית מערכי צדק בסיסיים, כחלק מקריסה מוסרית כלל עולמית, אני קורא לחשבון נפש גלובלי. יש הרבה מה לתקן אבל בואו נתחיל בכך שלא נפקיר את השכבות החלשות (בארץ ובעולם) לידיהם של מסיתי דת משיחיסטים (מכל הדתות), כי הם שיביאו לאבדנו של כל הטוב שעדיין יש כאן.

אשמח לשמוע תגובות בפייסבוק שלי או במייל

שלכם, שי שלומי.

http://www.shay-shlomi.com

תגיות:

חתונה אזרחית
חתונה אזרחית כל המידע במקום אחד     כל המידע שצריך כידי להתחתן בחתונה אזרחית בארץ או בחו”ל. כולל כל ...
איך לעבור לגור לארצות הברית?...
חלום כמעט של כל אדם זה לבקר בכל המקומות בעולם, ביניהם גם ארצות הברית. אבל חלק ...
חשבון נפש גלובלי
ברגע של חשבון נפש אישי, מדיני וגלובלי, נראה לי שלאחר גוויעתם של חלומות שהיו לנו (כמו ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של שי שלומי
  • אודות שי שלומי
  • מידע נוסף

מאמרים דומים

מאמרים נוספים של שי שלומי

אודות שי שלומי

שלומי הפקות מתמחים במגוון רחב של הפקות וידאו: סרטי תדמית, סרטי הדרכה, סרטי מוצר וכו... צילום כנסים וימי עיון, כולל צילום במעגל סגור, סרטי חברה ועוד.. צילום מופעי במה במספר מצלמות, צילום ועריכת קליפים ועוד...

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית צדק חברתי או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ שי שלומי ] באמצעות דוא"ל info@shay-shlomi.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 1 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons