סה"כ פורסמו: 7357 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
25/05/2024 | 22:38

חברות APEC

גרסה להדפסה
חברות APEC ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
אמריקה: קנדה, צ'ילה, מכסיקו, פרו, ארה"ב.
אוסטרליה וניו-זילנד.
אסיה: בורניי, סין, הונג-קונג, אינדונזיה, יפן, דרום קוריאה, מלזיה, פפואה-גינאה החדשה, פיליפינים,  רוסיה, סינגפור, טייוואן, תאילנד, וייטנאם.

 

הארגון הוקם בשנת 1989. מקימיו רצו שהוא ישמש לדיאלוג בין-ממשלתי, ויגביר את האינטראקציה הכלכלית בין השחקנים. יוזמות הארגון היו יפן ואוסטרליה. מדובר בשינוי תפיסה אצל יפן- שהיא יכולה להיות אקטיביסטית בזירה הבינלאומי. הדרך לכך היא באמצעות הקמת ארגון בינלאומי, שיש לו היבטים כלכליים. לאחר קריסת ברית המועצות וירידת האיום הסובייטי, היה חשש ביפן שארה"ב תעזוב את אסיה. בקרב חברות ASEAN היו שרצו לקשור את ארה"ב לאזור באמצעות ארגון נוסף.

 

בשנות השמונים התנהלו מאבקי סחר בין ארה"ב לבין יפן. בין השאר, האמריקנים חוקקו חוקים נגד סחר עם יפן. הם הטילו סנקציות על תעשיית הרכב היפנית, והגבילה את הייבוא של מכוניות יפניות לארה"ב. היפנים נהגו בחכמה, והקימו מפעלים ליצירת מכוניות יפניות בארה"ב ובאירופה.  בנוסף לכל זאת, היפנים רצו להקים את הארגון כיון שחזו בהיווצרותם של גושי סחר, ולא רצו להישאר מאחור. יפן ניסתה לקדם יוזמה לאזור סחר חופשי באסיה. אוסטרליה, במקביל, הייתה עסוקה בבעיות סחר וזהות. שתי המדינות חוות בעיות זהות: אסיה או אירופה? להקמת APEC היו שותפים אנשי טראק 2, שכללו אנשי אקדמיה, אנשי עסקים, עובדי ממשל שלא מייצגים אותו באותו רגע, ארגונים לא מדינתיים וכולי.

 

לאחר שהארגון הוקם, כל צד דגל בקידומן של רפורמות אחרות: האמריקניות מול האסייתיות. המטרה המשותפת הייתה להביא לליבראליזציה של המסחר ושל ההשקעות, לקדם מסחר ולבסס אותו, להגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי והטכנולוגי בין המדינות החברות. הארגון תכנן לקדם את המטרות באמצעות תזרים מידע, הסרת חסמים, הגברת שיתוף הפעולה ועוד.  קבלת ההחלטות בארגון מתבצעת באמצעות הגעה לקונצנזוס. עיקר הפעילות של הארגון היא דיונים בלתי פורמאליים בין מנהיגים בדרגים שונים.  בראשית הדרך, הארגון התבסס על שרי האוצר. לאחר מכן הצטרפו גם שרי החוץ, אנשי תעשייה ובירוקרטיה ועוד.. בשנת 1993, קלינטון שדרג את הארגון לרמה של ראשי מדינות, בנוסף למפגשים שנערכים בדרגים הנמוכים.  יש מי שיטענו שהארגון נכשל ולא מימש אף אחת מן המטרות שלו. קונסטרוקטיביסטים ואחרים יטענו שעצם קיומו של הארגון מעיד על הצלחתו: שיתוף הפעולה בין המדינות, מעבר הידע וכולי. עם הזמן, המוסד יצבור עוצמה, יבסס את מעמדו, והשפעתו תהיה רבה יותר.

 

עם הקמתו, מנה הארגון 12 חברים. מחצית מאוכלוסיית העולם נמצאת בארגון הזה. המדינות השותפות מהוות 60% מהGDP, ו47% מן הסחר העולמי. מזכירות APEC, בדומה ASEAN, היא קטנה וללא יכולת אכיפה (שונה מהאו"ם). האם ניתן לדון בסוגיות בעייתיות, הנוגדות את האינטרסים של המעצמות, במסגרת הארגון? באופן פורמאלי, לא מדברים על סוגיות ביטחוניות. אולם, באופן בלתי פורמאלי, מתנהלים דיונים מן הסוג הזה בין נציגי המדינות החברות.  על פי הגישה הפונקציונאלית, שיתוף פעולה בתחום מסוים יוביל לשיתופי פעולה בתחומים אחרים, תתבצע גלישה של תחומים. יש גלישה יזומה, במסגרת המוסד יוזם נושאים פוטנציאליים לשיתוף פעולה. ישנה גם גלישה פוליטית- לפעול לשינוי התפיסה של מקבלי ההחלטות, באופן הדרגתי, ליצור תחושת APEC.

 

היוזמה הראשונית שהייתה של מדינות אסיה, לא התקבלה באהדה בידי ארה"ב. זו לא אוהבת ארגונים בינלאומיים שמאיימים על ההגמוניה שלה.  כאמור, הנשיא קלינטון העלה את דרג המתדיינים. הוא הזמין את מנהיגי המדינות לסיאטל למפגש, מתוך הבנה שרק ברמת המנהיגים ניתן לקדם נושאים גדולים. במקביל, הארגון הקים מחלקות ומוסדות מחקר באוניברסיטאות, בכל אחת מן המדינות החברות. המטרה היא לעודד מחקר ושיתוף ידע בין השחקנים, לקדם רעיונות ולעודד שיתוף פעולה. בשנת 1995, הארגון הקים גוף ייעוץ קבוע, הכולל שלושה אנשי עסקים בכירים מכל מדינה.

תגיות:

חתונה אזרחית
חתונה אזרחית כל המידע במקום אחד     כל המידע שצריך כידי להתחתן בחתונה אזרחית בארץ או בחו”ל. כולל כל ...
איך לעבור לגור לארצות הברית?...
חלום כמעט של כל אדם זה לבקר בכל המקומות בעולם, ביניהם גם ארצות הברית. אבל חלק ...
חשבון נפש גלובלי
ברגע של חשבון נפש אישי, מדיני וגלובלי, נראה לי שלאחר גוויעתם של חלומות שהיו לנו (כמו ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של עמי בן יוסף
  • אודות עמי בן יוסף
  • מידע נוסף

אודות עמי בן יוסף

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית פוליטיקה או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ עמי בן יוסף ] באמצעות דוא"ל SuprAmiel@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 23 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons