סה"כ פורסמו: 7357 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
20/04/2024 | 22:29

הגישה הסוציוקוגנטיבית

גרסה להדפסה
הגישה הסוציוקוגנטיבית ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
אומרת שריבוי האישיות במידה הניכרת הוא תוצאה של שטיפת המוח של הפסיכואנלטיקאים. אומרים שהאדם עושה זאת בכוונה. אנשים נמצאים בצרה גדולה ולא יודעים מה לעשות, שמעו על איזה הפרעות של ריבוי אישיות או אכילה דוגמא- מחפשים בעצם הפרעה נפשית בתור דרך להתמודד עם הקשיים שלהם ולפעמים התקשורת ההמונית או אפילו המטפל עצמו מציע איזו הפרעה לפתח ואפילו איך לפתח אותה.

 

תקשורת לא תשפיע על שינוי מחלות פיזיות, אבל עובדה היא שהתקשורת כן משפיעה על התפוצה של המחלות הנפשיות, כולל המטפל. זה עולה בקנה אחת עם תיאוריה שהאדם בוחר על עצמו את ההפרעה הנפשית, כנ"ל לגבי התאבדות- אדם בוחר לבד אם להתאבד, ולפעמים אם קשה לו ולא רוצה להתאבד אבל לא רוצה להמשיך לסבול הוא מתחבר להפרעה נפשית. פסיכואנליזה הכי יעילה בטיפול בריבוי אישיות, היא גם יוצרת בחלק ניכר מהמקרים ע"י המטפל את ריבוי האישיות. הגישה הקוגנטיבית של קלארק ובק: מלמדים את האדם לחשוב בצורה קוגנטיבית. מחנכים את האדם לחשוב בצורה נכונה. אך מדוע האדם לא חושב באופן טבעי בצורה רציונאלית? האדם ראציונלי מטבעו. הגישה הקוגנטיבית לא מאמינה בתת מודע כמו פרויד.

 

לכן קשה להבין מה צריך לחנך את האדם לא לחשוש ולפחד ממכאוביו. העובדות מראות שהגישה עובדת. בעיקר יחד עם טיפול תרופתי. כ"כ אם מלמדים את האדם להתמודד עם בעיותיו בחיים. מיומנויות אימון 0 ללמד את האדם להתמודד עם לחציו בחיי היומיום. השיטה הפריודיאנית לטיפול בפחדים- העלאת חוויות מהעבר ע"י אסוציאציות חופשיות או היפנוזה. לכל מילה שהאדם אומר יש משמעות. אנשים לא אומרים דברים סתם. חוקר בשם מוס ניסה לטפל באישה בצורה פסיכואנלטיקנית. בשיטה הפרוידיאנית ע"מ שלא תפחד מכלבים הוא מכוון אותה לאסוציאציות וזכרונות מהעבר (גם ע"י הפנוזה). לכל דבר שהיא אומרת יש משמעות. הפסיכואנלטיקני מנסה להביא לכך שההכרה שלה תוכל להבין את התת הכרה. המומחה מנסה להוציא את החומרים מתת ההכרה. חוויות מתקופת הילדות, שנאה להורים וכו'. השיטה של הפנוזה יעילה בעיקר בריבוי אישיות.

 

הגישות ההתנהגותיות והתקוגנטיביות משתלבות כיוון ששתיהן מדברות על למידה מחדש. סוציו קוגנטיב מודל- גישה זו טוענת שהפסיכואנלטיקאים מכניסים לראש המטופלים דברים. לתקשורת יש השפעה על תפוצת ההפרעות הנפשיות. אדם רואה כתבה על אנורקסיה, ומחליט לאמץ לעצמו את הדפוס הזה. במדינות הבלתי מפותחות, הרופא אליל הוא היעיל ביותר. טיפול פרוידיאני- דונלד ומילר האלו בתת הכרה ע"י אסוציאציות חופשיות שהוריה התנהגו איתה בקשיחות בנושא מין ולכן בבגרותה קיימה יחסים מוזרים עם נהגי משאיות. הם פתרו את בעיותיה ע"י אסוציאציות חופשיות. מוס טיפולן בהיפנוזה באישה שפחדה מכלבים. היא עשתה מס' הפנוזות ורק בפגישה הרביעית נזכרה בחוויה שקרתה לה בילדות: כאשר היתה בת 4, כלב התנפל עליה. פרויד טוען שלפעמים יש התנגדות לאנפורמציה שמזכירה לה את העבר. הטיפול נמשך 12 פגישות, והוא אמר לה להשתדל להתקרב לכלבים. במשך 12 הפגישות לאט לאט הפחד שלה עבר. בחלק ניכר מהמקרים בהיפנוזה אנשים ממציאים דברים. יכול להיות שהיא המציאה את הבעיה. המטופלת צריכה גם להוכיח לעצמה שהמאמץ היה כדאי, ולכן בראשה- היא חייבת להצליח, שלא סתם שילמה וכו'.

 

הטיפול לא הצליח בהכרח בגלל המטפל, אולי גם בגלל החשיפה לכלבים (שהיתה בעזרת בתה). עצם הדיבור על הפחד, כבר עוזר ומפחית מהלחץ סביב הפחד. הגישה של סקונר שיטה/טיפול בתוך הטיפול ההתנהגותי בהביוריסטי קיצוני. לטענתו אין צורך להסתכל בתת הכרה, במחשבות של אדם. האדם הוא מכונה שפולטת תגובות. צריך לבדוק אילו גירויים בסביבה גורמים למכונה הזו להגיב. 2 סוגי תגובות לאדם: א. תגובות רספוצנטיות, תגובות שאין לנו שליטה עליהם, אוטומטיות (כשנותנים משב אויר לעיניים, העיניים נסגרות אוטומטית, נגיעה במקום חם, יגרום לסילוק היד אוטומטית). ב. תגובות אופרנטיות- לא רואים משהו בסביבה שכופה על האורגניזם לתת דווקא את התגובה הזו. הוא בנה תיבה, כשהעכבר לחץ בה על מנוף בפנים, נפל פרור מזון. תגובות אופרנטיות- כשהאדם עצמו צריך לפעול. התאוריה שלו לא מתייחסת לתגובות הרספוצנטיות- ניתנות להסבר ע"י ההתניה הקלאסית ולכן אין לו עניין להסביר אותן.

תגיות:

מה זה ויאגרה גנרית, למי מתאים והאם יש תו...
אם נאמר שמיליוני גברים ברחבי העולם חבים תודה לויאגרה, לא נגזים. אבל אותה גלולה שפעם הייתה ...
סיאליס מידע
סיאליס הינה אחת התרופות הידועות בעולם, לטיפול בקשיי מין. נדגיש כי מדובר בתרופה שמיועדת לגברים. לנשים ...
טעימות לתינוקות ומזונות משלימים...
שנת החיים הראשונה של הקטנטנים היא שנה של גדילה מואצת ושינויים מהותיים מבחינת הצרכים התזונתיים. בשנה ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של Doe
  • אודות Doe
  • מידע נוסף

אודות Doe

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית בריאות הנפש או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ Doe ] באמצעות דוא"ל Doe@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 5 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons