סה"כ פורסמו: 7357 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
14/04/2024 | 04:01

גישת הכלכלה הפוזיטיבית לעומת גישה הכלכלה הנורמטיבית

גרסה להדפסה
גישת הכלכלה הפוזיטיבית לעומת גישה הכלכלה הנורמטיבית ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
גישה היא השקפת עולם או דרך התייחסות לנושא מסוים. נעסוק בהבחנה בין גישת הכלכלה הפוזיטיבית לעומת גישת הכלכלה הנורמטיבית. כלומר, ננסה להבין לפי איזו  גישה מנתחים נתונים כלכליים, כיצד מסיקים מסקנות וכיצד בוחרים את דרכי הפעולה. בתהליך בחירת דרכי פעולה וקבלת החלטות של אנשי מקצוע באה לידי ביטוי השקפת עולמם, שהיא למעשה תוצר של נורמות וערכים שמנחים אותם. ניתן להבהיר את הכוונה באמצעות מקצוע שמוכר לכולכם - מקצוע המקרא. כאשר אנשים מאמינים מלמדים ודנים בסיפורי המקרא, ראיית עולמם משקפת את הסברם לתופעות המוזכרות. כאשר היסטוריונים, אנשי ספרות או ארכיאולוגים מלמדים  את סיפורי המקרא, הם מתייחסים להיבטים אחרים לחלוטין.  לדוגמא הארכיאולוג ינסה לקבל ממצאים בשטח, המאששים את העובדות המסופרות בסיפור המקראי.

 

ההיסטוריון ינסה לקבל תימוכין להשתלשלות המאורעות המוזכרים בסיפור המקראי ואילו אנשי הספרות ינסו לנתח מבחינה ספרותית את מבנה הסיפור או השיר המקראי. ניתן לומר, לכן שכל החלטה כלכלית, הן במיקרו והן במאקרו הינה פועל יוצא מגישות המשפיעות על מערכה השיקולים של מקבלי ההחלטות. במדע הכלכלה ניתן  להבחין בשתי גישות : גישת הכלכלה הפוזיטיבית - מתייחסת לנושאים כלכליים על-פי ניתוח מדעי המתבסס על עקרונות כלכליים ומנסה להתעלם מהיבטים אחרים הקשורים לנושא.  גישה זו נותנת עדיפות לשיקולים של הקצאת משאבים וחלוקתם לפי שיקולי רווחיות. הגישה מדגישה את ההיבט של  עלות מחיר ההוצאות) מול תועלת כלכלית לרווח). גישת הכלכלה  הנורמטיבית - עוסקת בקבלת החלטות בנושאים כלכליים מנקודת מבט שאינה בהכרח כלכלית אלא ערכית. החלטה כלכלית אשר לא  מבטאת אמת כלכלית אובייקטיבית, אלא ביטוי כלכלי של סולם עדיפויות, ערכיות ואידיאולוגיות. השיקולים של הקצאה משאבים הם לפי יעדים ערכיים, פוליטיים, חברתיים, תרבותיים וכו'. הדוגמא הבאה תמחיש את ההבדל בין הגישות : ביישוב קטן בדרום הארץ פועל זה כעשרים שנה מפעל טקסטיל. המפעל מעסיק 800 עובדים,  רובם פועלי ייצור.

 

באיזור אין הרבה מקורות פרנסה, פועלי הייצור במפעל משתכרים משכורות נמוכות, ולמרות זאת, הם מרוצים ועובדים בנאמנות. הם שמחים שיש להם עבודה. בשנים האחרונות החלו לייבא לארץ מוצרי הלבשה דומים במחירים זולים יותר. התחרות הביאה להקטנת הביקושים למוצרי המפעל והוא החל לצבור הפסדים הנהלת המפעל החליטה שיש צורך לארגן מחדש את העבודה- במפעל, ולכן החליטה לשנות את אופן ניהולו. היא הציעה לסגור את מחלקת הייצור, ולהעביר את עבודות הייצור למדינה אחרת שבה שכר הפועלים נמוך יותר. במפעל המקומי, הוחלט להשאיר רק מחלקות עתירות ידע העוסקות בניהול העסקים, כמו מחלקת עיצוב ותכנון המוצרים, מחלקת הכספים ומחלקת השיווק. תוצאת ההחלטה - עלולה להביא לפיטורי כל העובדים במחלקות הייצור. אם ננתח את הצעת ההנהלה - ניתן להבין כי הגישה הפוזיטיבית היא שהכתיבה את הצורך באירגון מחדש של העבודה במפעל. אם יותר זול לייצר במקום אחר - הרי צריך לייצר שם. מקבלי החלטות אשר מונחים על ידי הגישה הנורמטיבית, היו מכתיבים קבלת החלטה אחרת. החלטה הנובעת מתוך שיקולים ערכיים לא היתה מציעה לפטר את פועלי הייצור, כדי לא ליצור אבטלה ביישוב בדרום הארץ.

 

הם היו מציעים לממן את ההפסדים על ידי תמיכה ממשלתית. תומכי הכלכלה הנורמטיבית יטענו כי להצעת ההחלטה של ההנהלה, יש היבטים נוספים מלבד היבטים כלכליים של שיקולי כדאיות כספית. הם יציגו  את ההשלכות החברתיות-פוליטיות של ההצעה. - לדוגמא : צדק חברתי ופיתוח הארץ. סגירת מחלקת הייצור תגדיל את מספר המובטלים ביישוב. לפי הגישה הנורמטיבית תועלת העובדים חשובה יותר מתועלת המפעל. לכן, יש לדאוג לעובדים כדי שמקור פרנסתם לא ייפגע ושמשפחותיהם לא יסבלו מצוקה. לגישתם, יש גם שיקול ערכי-פוליטי נוסף נגד פיטורי עובדי הייצור המצדיק תמיכה ממשלתית, והוא פיזור האוכלוסייה ופיתוח דרום הארץ. מחסור במקורות פרנסה באיזור עלול להביא לנטישתו, ולכך תהיינה השלכות ארוכות טווח על פיתוח דרום הארץ. טווח על פיתוח דרום הארץ. ולכן, לטענת מצדדי הגישה הנורמטיבית, למרות חוסר הכדאיות הכלכלית יש לשקול להמשיך להעסיק את העובדים. מנגד, יטענו תומכי הכלכלה הפוזיטיבית, כי אין הגיון בהמשך תפעול המפעל בצורה הקיימת, כי אם לא ייערכו שינויים, יהיו למפעל עוד ועוד הפסדים. עוד ועוד הפסדים. לטענתם, בעקבות השינוי שהם מציעים, ייתכן ותצמח תועלת כלכלית לכולם והמפעל יצליח לשרוד ולשגשג בעתיד.

 

מכאן נובעת המסקנה :
טענות כגון : "צריך למה לעוברים שכר גבוה יותר", "אסור לסגור מפעל' "צריך לעזור לפיתוח ישובים", "צריך לדאוג לאנשים שעבדו הרבה שנים במפעל והשקיעו שם אח מיטב שנותיהם", - הן טענות נורמטיביות. הן מבטאות השקפת עולם חברתית-ערכית. וטענות " לא משתלם", "לא רווחי", יקר מדי לייצר מוצרי טקסטיל בארץ", "יש לפטר עובדים שעלות שכרם גבוהה" - הן טענות פוזיטיביות. מקצוע הכלכלה כמדע מתייחס לעובדות ומסקנות המתקבלות מתוך ניתוח שיטתי של עקרנות כלכליים.

תגיות:

חתונה אזרחית
חתונה אזרחית כל המידע במקום אחד     כל המידע שצריך כידי להתחתן בחתונה אזרחית בארץ או בחו”ל. כולל כל ...
איך עושים ספירת מלאי? ואיך כדאי להיערך ל...
איך עושים ספירת מלאי? ואיך כדאי להיערך לקראת? הקדמה: מלאי המונח "מלאי" מתייחס למאגר החומרים והסחורות הזמינים בעסק ...
עקרונות לניהול סיכון אשראי...
בעוד שמוסדות פיננסיים התמודדו עם קשיים לאורך השנים ממספר סיבות, הגורם העיקרי לבעיות בנקאיות חמורות ממשיך ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של yaeloosh
  • אודות yaeloosh
  • מידע נוסף

אודות yaeloosh

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית התנדבות ו כללי ו מידע כללי ו עסקים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ yaeloosh ] באמצעות דוא"ל yael.seon@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 6 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons