סה"כ פורסמו: 7357 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
18/07/2024 | 16:31

לא זוקפים קומה: אימפוטנציה והדרך (הקלה) לצאת ממנה

גרסה להדפסה
דרג מאמר זה

אימפוטנציה היא בעיה נפוצה גם בקרב גברים כבני 50, ושכיחותה עולה בחדות עם הגיל. בעבר ייחסו אותה לבעיות פסיכולוגיות ולהזדקנות, אך היום ידוע שהיא קשורה בדרך כלל ליתר לחץ דם, סוכרת, כולסטרול גבוה ועוד. גברים נוטים להזניח את הבעיה, וחבל - טיפול מהיר משפר את הבריאות הכללית ואת איכות החיים


 


חשבתם שלעולם זה לא יקרה לכם, לפחות לא עד גיל מבוגר. אבל הנה אתם באמצע החיים, ופתאום מה שהיתה פעם בעיה מקרית בגלל עומס בעבודה, התרגשות מבת זוג חדשה או יותר מדי יין, חוזרת לעיתים הרבה יותר תכופות, לכאורה בלי סיבה מיוחדת.


 


בעיות זיקפה - חוסר יכולת להגיע לזיקפה או לשמור עליה מספיק זמן כדי לקיים יחסים אינטימיים - הן מצב שכיח מאוד בקרב גברים בני 50 ומעלה. כך עולה ממחקר חדש שהתפרסם לאחרונה ב-'Annals of Internal Medicine'


 


במחקר השתתפו כ-31,000 גברים שעוסקים במקצועות הבריאות, בגילאי 90-35. הם דירגו את יכולתם להשיג זיקפה שמאפשרת חדירה ולשמור עליה במשך שלושת החודשים האחרונים. יכולת 'נמוכה' או 'נמוכה מאוד' הוגדרה כבעיית זיקפה.


 


אחרי שהחוקרים התחשבו בגורמים נוספים שמשפיעים על הזיקפה, כמו פעילות גופנית ועישון, נמצא שהגיל משחק תפקיד מרכזי אצל הגברים שסובלים מבעיות זיקפה ) אימפוטנציה.  ככל שהגברים היו מבוגרים יותר, כך התרבו הבעיות. הדיווחים נעו מתפקוד 'טוב' בקרב הצעירים יותר וירידה קבועה ל'נמוך' בקרב המבוגרים.


 


אחרי ניפוי הגברים שסובלים מסרטן הערמונית, ד"ר קונסטנס בקון מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד ועמיתיו מצאו ששליש מהגברים סבלו מאימפוטנציה בשלושת החודשים האחרונים. התפקוד המיני הכללי, התשוקה ותכיפות האורגזמות ירדו בחדות מדי עשור אחרי גיל 50.


 


74% מהגברים הצעירים יותר דירגו את תפקודם המיני כ'טוב' או 'טוב מאוד', לעומת 10% מבני ה-80 פלוס. רק 12% מהצעירים יותר סבלו מבעיות גדולות או בינוניות, בהשוואה לשליש מבני ה-50 פלוס. לגברים שמנהלים אורח חיים בריא ושאינם חולים במחלות כרוניות היה הסיכון הנמוך ביותר לבעיות זיקפה. ההבדל בלט בעיקר בקרב בני 79-65. למשל, לאלה מביניהם שעסקו בפעילות גופנית לפחות שלוש שעות בשבוע היה סיכון קטן ב-30% לאימפוטנציה בהשוואה לאלה שהתאמנו מעט. כמו כן נמצא קשר בין השמנת יתר, עישון וצפייה מוגזמת בטלוויזיה לסיכון מוגבר לסבול מהבעיה.


 


לדברי החוקרים, שהשתתפו בשבוע הלאומי לבריאות הגבר בארה"ב, האון המיני מהווה מדד למצב בריאותו הכללית של הגבר, במיוחד בריאות כלי הדם. כך שאם גבר נמצא בסיכון למחלת כלי דם, הוא נמצא בסיכון גם לאימפוטנציה, בלי קשר לגילו.


 


מנגנון הזיקפה


 


כדי שתתרחש זיקפה, הגבר חווה סדרת אותות מהמוח שמשולבים עם גירוי עצבי מקומי כדי לרפות זוג שרירים שעוברים בפין. זה מאפשר לשרירים החלקים של הפין להתרפות. השינוי הזה מאפשר ליותר דם מכלי דם סמוכים לזרום דרך העורקים שבפין ולמלא את החלל שבתוך שני חללים נפרדים, שנקראים גופים מחילתיים. כדי שהדם ימלא את הפין ויגרום לו להתארך, להתרחב ולהתקשות, זרימתו הרגילה צריכה להתגבר פי 6. רקמות הגופים המחילתיים מתרחבות מרוב דם, ואגב כך הן מנפחות ומגדילות את הפין.


 


כשהגופים המחילתיים ממשיכים להתנפח, הם יוצרים לחץ כנגד הוורידים שמאפשרים בדרך כלל לדם לזרום החוצה, ובכך מונעים את יציאת הדם מהפין. גם קרומית דקה עוזרת ללכוד את הדם בפין על ידי הגברת הלחץ. לבסוף, בהיותם עמוסים דם, הגופים המחילתיים מתקשים ומזדקפים, ומקשים את הפין די הצורך לחדירה. הזיקפה נמשכת כל עוד זרימת הדם לפין נשמרת והזרימה החוצה נמנעת.


 


התהליך מתהפך כשהשרירים בפין מתכווצים, לרוב אחרי אורגזמה. זרימת הדם לגופים המחילתיים נפסקת, וכמה כניסות של כלי הדם נפתחות ומאפשרות לדם שיצר את הזיקפה להתנקז החוצה לכלי דם סמוכים.


 


בעבר ייחסו את האימפוטנציה לבעיות פסיכולוגיות או לתהליך ההזדקנות, אך היום ידוע שלעיתים קרובות זה לא המצב. התופעה נובעת לרוב ממצב פיזיולוגי, ורוב הגברים מופתעים לגלות שבעיות נפוצות - יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, השמנת יתר, סוכרת ועוד - הן לעיתים קרובות הגורם העיקרי.


 


אימפוטנציה היא במקרים רבים הסימן הראשון לבעיות האלה, והיא יכולה להקדים את הסימפטומים הטיפוסיים להן. בישראל מתגלים מדי שנה 26 גברים בריאים מתוך 1,000 כסובלים מאין אונות, 2.54 גברים מתוך 1,000 כבעלי יתר לחץ דם, 50.7 גברים מתוך 1,000 כסובלים מסוכרת, ו-58.3 מתוך 1,000 כחולי לב.


 


אבחון וטיפול באותן בעיות בריאות, במיוחד בתחילתן, תורמים לבריאות הכללית ומשפיעים על בעיות הזיקפה. לדברי המומחים, רוב הגברים שסובלים מבעיות זיקפה מופתעים לגלות שמצבם השתפר כתוצאה מהורדת רמות הכולסטרול או לחץ הדם - לרוב באמצעים פשוטים כמו תזונה נכונה - הרזיה והפחתה בעישון ובצריכת אלכוהול.


 


רק כ-15% מקבלים טיפול


 


למרות זאת, רוב הגברים לא פונים לרופא בגלל בעיות זיקפה, או אפילו בגלל בעיות בריאות כלליות, והרופאים מצידם לא שואלים את מטופליהם על בעיות זיקפה. כך שלא רק שהם לא מקבלים טיפול בבעיותיהם, לעיתים בעיות בריאות אחרות לא מתגלות בשלב מוקדם, שבו הטיפול קל יותר.


 


מחקרים מראים שרק 15%-10% מהגברים שסובלים מבעיות זיקפה פונים לטיפול רפואי.


 


מדוע גברים נמנעים מלשוחח עם הרופא על חוסר תפקוד מיני? 71% מאמינים שזו לא בעיה רפואית, ו-68% חוששים להביך את הרופא. מתברר שחולים מחכים חמש שנים מאז גילוי חוסר התפקוד המיני ועד שהם פונים לרופא. לבעיות זיקפה יש השלכות משמעותיות על איכות החיים - מבוכה, ריחוק מבת הזוג, רגשי אשמה, דימוי עצמי נמוך, חוסר שביעות רצון מהחיים, דיכאון ועוד. אך רק 12% פונים לרופא, 36% מתייעצים עם בת הזוג, 11% מחפשים מידע בספרים ו-5% באינטרנט.


 


בסקר שנערך בישראל נמצא שרק 12% מהגברים והנשים נשאלו על ידי הרופא על הפרעות בתפקוד המיני. לדברי ד"ר ורדי, לרופאים רבים אין זמן וידע, או שהם לא חושבים שמדובר בבעיה רפואית. 3%4 מהנשאלים חשבו שהרופא צריך ליזום ולשאול על הבעיות.


 


לדברי מומחים, יש היום מגוון אמצעי טיפול בבעיות זיקפה, כולל אמצעים מכניים שמסייעים להחדיר דם לפין ולשמור עליו שם די זמן לקיים זיקפה; וקיימות כמובן התרופות שפועלות על הפיזיולוגיה של הפין שמעורבת בתהליך הזיקפה. לוויאגרה פורצת הדרך מצטרפות שתי תרופות דומות - סיאליס ולביטרה - שמעניקות לגברים אופציות נוספות.


 


למרות יעילות הטיפול, המומחים מזהירים את הגברים שלא לטפל בבעיות זיקפה כרוניות לבד, ולעבור בדיקה גופנית ובדיקות דם שונות לפני נטילת תרופות. וחשוב לזכור שפין שמתפקד כהלכה אינו מעיד בהכרח על בריאות כללית טובה. בעיות זיקפה הן כאמור פעמים רבות הסימן הראשון לבעיות בריאות אחרות, אך הן גם יכולות להיות הסימן האחרון והסופי. אז אל תפסחו על הבדיקה השנתית אצל הרופא, ושוחחו איתו גם על בריאותכם המינית.

תגיות:

מה זה ויאגרה גנרית, למי מתאים והאם יש תו...
אם נאמר שמיליוני גברים ברחבי העולם חבים תודה לויאגרה, לא נגזים. אבל אותה גלולה שפעם הייתה ...
סיאליס מידע
סיאליס הינה אחת התרופות הידועות בעולם, לטיפול בקשיי מין. נדגיש כי מדובר בתרופה שמיועדת לגברים. לנשים ...
איך לאתגר את התינוק מבלי ליצור תסכול...
איך אנחנו מתחילות אתגר (עם מלוא המוטיבציה) ואיך ממשיכות (האם מתוסכלות, משועממות, או ממשיכות במלוא המרץ ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של mypartners
  • אודות mypartners
  • מידע נוסף

מאמרים דומים

מאמרים נוספים של mypartners

אודות mypartners

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית בריאות גברים ו בריאות ורפואה או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ mypartners ] באמצעות דוא"ל annakats14435@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 97 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons